У Національному заповіднику «Глухів» протягом 27–29 листопада 2024 року відсвяткували Андрія.
До Андріївських вечорниць або Калити – свята молодості, магії і сподівань – у Заповіднику відкрилася нова, постійно діюча етнографічна експозиція «Подорож у світ культур». Натепер у музейній залі відтворено екстер’єр та інтер’єр української хати, не просто оселі, а символу духовного і побутового життя українців.
У кожному куточку цієї невеликої затишної світлиці цими днями лунав сміх, співи, оживало наше минуле. Гостинна господиня Неля Пінчук – завідувачка відділу музейної та науково-фондової роботи Заповідника – розповідала дітям про свято Андрія, веселі забави, давні обряди та традиції.
Хлопці жартували й потай спостерігали за дівчатами. Дівчата ворожили, сподіваючись дізнатися про свою долю: ставили чобітки та вимірювали відстань до порога… І всі по черзі обов’язково намагалися відкусити шматок підвішеної до рогача калити. Це великий солодкий обрядовий корж із білого борошна, який за традицією дівчата випікали заздалегідь.
На завершення було частування та чаюванням чи то духмяним коржем-калитою, чи то ароматними варениками, які учні 4-Б класу Глухівської ЗОШ № 1 (учитель Н. С. Мартиненко) ліпили самостійно.
Магія Андріївських вечорниць ще довго нагадуватиме учасникам святкування, як важливо зберігати традиції, де кожна пісня, кожне слово, і жест, і дія наповнені глибиною безмежно великої української історії.
Залишити відповідь