Пам’ятки церковної архітектури є невід’ємною і найціннішою складовою нашої національної культурної спадщини. Як і люди, храми мають свою долю. Дуже часто вона драматична. Об’єкти нашої культової архітектури гинули внаслідок різних причин. Чимало дерев’яних православних храмів розбирали самі громади віруючих після будівництва поряд нової мурованої церкви. При цьому не було ані найменшого усвідомлення того, що стара дерев’яна церква чи дзвіниця може мати якусь історико-архітектурну, мистецьку чи наукову цінність. Це був, так би мовити, наївний і неусвідомлений процес втрат окремих об’єктів архітектурної спадщини. Та найбільше пам’ятки церковної архітектури потерпіли від войовничого безбожництва, яке тривало з 1920-х до 1980-х років. Глухівські храми не були виключенням. Заповнити прогалину, яка утворилася упродовж кількох століть між всією кількістю православних культових споруд Глухова і тих, у яких на початку 1990-х років знову під склепіннями залунала Божа пісня, власне і покликана виставка «30 храмів Глухова», відкриття якої відбулось у Національному заповіднику «Глухів» 25 лютого 2013 р.
До цієї події колектив заповідника йшов кілька років, акумулюючи у науково-дослідному відділі документи, креслення, фотографії, пов’язані з будівництвом глухівських церков, їх фундаторами, архітекторами, священнослужителями.
На відкритті виставки виступила начальник управління культури і туризму Сумської обласної державної адміністрації Олена Мельник, яка зазначила, що пам’ятки церковної архітектури є невід’ємною і найціннішою складовою нашої національної культурної спадщини, і підтвердженням тому є глухівські храми, які включені до обласних туристичних маршрутів як найцікавіші об’єкти екскурсійного показу.
З експозицією виставки відвідувачів ознайомив завідувач науково-дослідного відділу заповідника Юрій Коваленко, який акцентував увагу на експонатах, пов’язаних з втраченими культовими спорудами Глухова.
Залишити відповідь