Особняк

Особняк

(вул. Путивльська, 1, охоронний номер 346)

osobmyakБудинок садиби Ніколаєнка-Кулешових. Розташований в охоронній зоні Заповідника. Територія пам’ятки – в межах домоволодінь № 1-3 по вул. Путивльській. Будинок займає наріжне становище на куті вулиць Путивльської і Героїв Небесної Сотні, фіксуючи їх червоні лінії.

Губернський секретар Лука Трохимович Ніколаєнко розпочав службу в 1835 році, був Сосницьким повітовим скарбником. У 1871 р. надвірний радник, в 1878 р. нагороджений орденом Св. Володимира 4-го ступеня. Лука Ніколаєнко був одружений на дворянці Пелагеї Федорівні Кулешовой. Садиба належала родині до 1917 року. У 1913 р. нею володіли син Луки Трохимовича, штабс-капітан Микола Лукич Ніколаєнко і його дружина Цецилія Павлівна (Шмідт). Ймовірно, саме при них був побудований червоний цегляний будинок в «глухівському кам’яному стилі».

Фасади вирішено в архітектурних формах історизму з переважанням неоренессансних стильових рис. Стіни розчленовано пілястрами й увінчано розвиненим карнизом з зубчиками, вікна мають розвинені наличники із лучковими сандриками. Головний вхід з боку вул. Путивльської має ґанок у вигляді романської арки на колонах. Цей вхід акцентовано невеликим фігурним фронтоном.

Будинок зазнав численних перебудов: частково змінено внутрішнє розпланування, з двору зроблено незначні прибудови. В радянський період в будинку розміщувався дитячий садок №1. На початку 1970-х рр. з півдня зроблено велику одноповерхову цегляну прибудову, яка вдвічі продовжила чоловий фасад по червоній лінії вул. Путивльської. Без значних змін лишилися північний і східний фасади.

Особняк має значну цінність як високохудожній зразок рядової житлової забудови Глухова поч. ХХ ст., що формує обличчя заповідного середмістя. Наразі використовується Центром дитячої та юнацької творчості.

Залишити відповідь

Ви можете використовувати ці HTML теги і атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>